Pro základní nastavení a ovládání střídače slouží nově jedna aplikace SolarGo (dříve rozděleno na PV Master a SEMS portál). Stáhl jsem a nainstaloval z Google Play do mobilu.
Upgrade firmware
Pro upgrade firmware je třeba se připojit dočasně pomocí Bluetooth modulu.
Nastavení WLAN/LAN modulu
Připojení střídače k domácí Wifi
Vyměníme Bluetooth za Wifi Modul. Postup níže jsem dělal s Wifi / LAN modulem s firmware V1.2.1.18(Boot:V1.1.4)
V mobilu se připojíme k nové síti Solar-Wifi….
Tato síť nemá internet, tudíž se mobil má tendenci přepínat na domácí síť. Dočasně zakázat automatické připojování k domácí síti.
Spustíme Aplikaci SolarGo a dáme Settings – Communication settings – WLAN/LAN.
Tady jsem vybral Network Name svou domácí síť a zadal heslo.Ip jsem nechl přiřadit přes DHCP.
Od té chvíle by mělo být možné se odpojit o Wifi sítě Invertoru, zavřít aplikaci SolarGo, připojit se s mobilem k domácí WiFi síti.
Nastavení statické IP pro střídač
Střídač umožňuje nastavit přímo v aplikaci SolarGo při kroku výše. Vypne se DHCP a nastaví IP adresa, Subnet, gateway a DNS.
Já preferuji mít v zařízeních DHCP a managovat v routeru přiřazení IP podle MAC.
Na domácím routeru našel nově připojené zařízení – jeho IP a MAC a nastavil mu na DHCP serveru v routeru pevnou IP. ( U mně na routeru LAN Settings – DHCP server – Addresss reservation, ale to má každý router jinak).
Změna hesla pro vlastní WiFi routeru
Je vhodné změnit heslo pro WiFi kterou router vysílá.
Wifi/LAN modul se dá konfigurovat kromě apliakce SolarGo také přes Webové rozhraní – do prohlížeče v mobilu / počítači, který je na stejné WiFi síti se zadá IP routeru a jméno heslo admin/admin.
Spustí se webové rozhraní, které vypadá takto.
V sekci „AP settings“ se nastavuje vlastí WiFi síť routeru – tady je možno nastavit – já mám Security mode WPA2-PSK ; WPA Algorythms AES a je možno změnit heslo.
V sekci „STA settings“ je nastavení pro domácí Wifi síť, ke které se připojuje router. Oproti SolarGo aplikaci je tu navíc možnost nastavit „Host Name(Optional)„, tedy jméno zařízení, které se pak ukazuje například v některých routerech a je podle něj možno zařízení rychle identifikovat. Nastavujiu zde „GoodweInvertor“.
Po každé změně je třeba kliknout na „Submit“ pro uložení a nakonec Device Management -> Restart pro aktivaci nastavení.
Použití kabelového připojení
Po nějaké době jsem se rozhodl připojit pomocí kabelu místo přes Wifi. Nikde jsem ale konfiguraci kabelové sítě neviděl a po zapojení kabelu se mi ani nerozsvítila kontrolka na Wifi.
Aby začalo fungovat je třeba změnit ve webovém rozhraní (viz výše) Working Mode z „STA mode“ na „AP mode“.
Pozor – po restartu už nepojede přes Wifi ale přes kabel a bude mít jinou MAC adresu a tudíž možná i IP (pokud používáte DHCP nastavení IP na základě MAC).
Po restartu se mi rozsvítila kontrolka na switchi do kterého byl kabel připojen a na routeru jsem našel novou MAC adresu. Přiřadil jsem jí v routeru jiné pevné IP a nyní je možno přistupovat do střídače přes tuto IP po kabelu.
„Zničení“ Wifi/LAN modulu
Chtěl jsem ještě skrýt Wifi a při tom jsem změnil i network name SSID – poté se ale změnilo i jméno zařízení v SolarGo aplikaci a již jsem se k zařízení nepřipojil a to se začalo opakovaně restartovat. Tohle tedy raději nedělat.
Samozřejmě jsem předpokládal, že bude možno modul hodit do továrního nastavení, ale trochu mne vyděsilo, když jsem zjistil, že narozdíl od se střídačem dodaného modulu na sobě tento žádné Reload tlačítko nemá.
„Oživení“ Wifi/LAN modulu – reset do továrního nastavení
Naštěstí jsem si všiml na střídači tlačítka WiFi RESET a v manuálu jsem našel popis jeho funkce. Po podržení tlačítka několik sekund a počkání nějakou dobu, kdy se reloadovalo a resetovalo se objevila původní WiFi síť střídače.
Poté jsem jen znovu nastavil viz výše.
Vypnutí FVE
Rozvaděč
Vypneme jističe vedoucí ke střídači – tedy FAFVE a FAZ.
Baterie
Nejprve otočíme vypínačem – zhasne kontrolka.
Poté shodíme jistič na baterii
Střídač – panely
Přepneme přepínač na střídači do polohy OFF
Případně shodíme i pojistky od panelů.